Ühe pildi lugu 21

Loo ja pildi autor Jaanus Siim.

Desiree – Jaanus Siim

Kevad 2015, Tartu, Ruunipizza kohvik Rüütli tänaval. Käimas on fotonäituse vahetus. Töötada tuleb samal ajal, kui kohvik on avatud ja külastajaid täis. Kuklas kõditab küsimus, kas ikka jõuame minu näituse välja kuulutatud avamise ajaks ülesse? Rahvast aina voorib, kes tuleb, kes läheb. Ma ei pööra inimestele erilist tähelepanu kuid ootamatult köidab minu tähelepanu aknaorvas asuvas lauas istet võtnud noor daam. Hetkeks käib peast läbi mõte, et ma tahan teda pildistada just seal ja just sellisena nagu ta on. “Ei, ma ei saa”, sisendan endale, sest näitusefotod pole veel üleval ja segavaid faktoreid on palju, mis ei võimalda kiirelt tegutseda.
Kuid ma ei saa oma tähelepanu kõrvale sellelt kaabuga noorelt naisterahvalt. Temast lausa kiirgab kutsung, mis nõuab vastu vaidlemata kaamera haaramist. Parasjagu tekkis fotode riputamisse minust mittesõltuv paus ja ma suundusin otsusekindlalt mind lummava daami laua juurde. Vabandasin ette ja taha ning vuristasin ühe jutiga maha kogu oma loo. Kes ma olen, mida ma seal kohvikus parajasti teen ning, et näen temas suurepärast fotogeenilisust ja minu hetke suurim soov on teda fotografeerida. Ta vaatas mulle malbelt sügava pilguga otsa, nägu täis üllatust ja arusaamatust ning lausus: “I’m sorry I do not understand”.
See oli minule löök allapoole vööd, sest inglise keelt pursin ma väga viletsalt. Esimese hooga oli mul keelel vaid venekeelsed sõnad … Võtsin end kokku ja alustasin kogu lugu uuesti, nüüd juba inglise keeles. Lisaks oli vaja veel selgitada, et kaamera on mul autos, parklas, lähen seda kohe tooma. Minu õnneks ja imestuseks ei kõhelnud kaunis daam hetkegi ja nõustus minu ettepanekuga.
Toonud jooksujalu autost kaamera, tegin kiirelt umbes kolmkümmend kaadrit, kasutades objektiive Canon EF 70-200 mm f/2,8L USM ja Canon EF 50 mm f/1,4 USM. Tänasin ja küsisin tema nime ning e-posti aadressi. Selgus, et tegemist on Kanadast, Torontost pärit vahetusüliõpilasega, kunstitudengiga Desiree Simpson.

Kaamera: Canon EOS 5D, vanim, nö margita mudel.
Objektiiv: Canon EF 50 mm f/1,4 USM
Ava: 1,4
Säriaeg: 1/1600
ISO: 250