Ühe pildi lugu 62

Loo ja pildi autor Maris Tomba

Alustan esmalt sellest, et pilt pole sündinud juhuslikult tänaval käies. Küll aga võib sellise kaadri teha iga suvaline mööduja, kui vaid märkab.

Siiski, ma ei lähe kunagi objektile enne, kui ma ei tea, mida klient soovib ning milline on piltide kasutamise eesmärk. Samuti püüan teha eeltööd Google mapsiga, et teaksin, millise hoone ja asukohaga täpsemalt tegemist on ja millega arvestama peaksin. Minu meelest ongi üks keerulisemaid ülesandeid pildistada tööstusmaastikku, eriti kui eesmärk on saada esindusfotosid (mitte lihtsalt dokumenteerida), millel kujutatav objekt peaks olema suursugune, esteetiliselt ilus ja objekti kirjeldav.

Ma ei teagi, mida vaataja siin pildil esmalt näeb või mida vaadates mõtleb ning tunneb? Kas üldse…? Minu jaoks on siin galaktika ja lõpmatus – üheskoos nii taevas kui maa, nii ääretu lõpmatus, unenäoline virvendus kui tavaline argipäev.

Aga millest siis selline foto sündis? Kuna mul oli tarvis antud soojusjaamast saada üldvaadet, kus võimalikult palju on peal objekti ennast, paistaks ettevõtte nimi ning nähtaval oleks ka korsten, siis tegelikult oli esmane tunne küll päris ahastav. Nagu tavaliselt, on tänavad üsna auklikud ning aedade ääred ning tänavad on palistatud parkivate autodega. Minu õnneks oli eelnevalt just vihma sadanud ja täpselt sissepääsu värava ees ilutses suur, põhjatu veelomp nagu tiik. Ja mida ma sealt „tiigist“ nägin, oligi seesama peegeldus. Sellest veel ei piisanud – minu eesmärk oli peale saada võimalikult palju ka seda korstent, seetõttu püüdsin seal lombi veerel põlvitades ja ukerdades võimalikult madalale laskudes seda kõike peale saada ning samal ajal jälgisin, et võimalikult vähe domineeriksid parkivad väikebussid ning tänaval vuravad autod mind alla ei ajaks.

Voila! See ukerdamine tasus end tuhandest ära, kuna sain just sellise kaadri, mida ihaldasin. Hiljem keerasin kaadri veel peegelpilti, et kaader oleks vaataja suhtes õiget pidi ja nii ta mul siis sündiski. Mulle omane lähenemine – otsin kaadrit kas või porilombist, aga kätte ma ta saan!

Kas ja kus klient seda kaadrit kunagi kasutab on juba nende valik ja maitse küsimus. Ise olen rahul.

Utilitas katlamaja, Kristiine linnaosa, Tallinn – Maris Tomba/www.maristomba.com