Ühe pildi lugu 51

Loo ja pildi autor Mart Oruaas

Printsess suudles roosi ning hoidis teda seejärel hellalt oma väljasirutatud kätel. Kaheksa päeva oli ta lossini jõudmiseks roomanud, ujunud, jooksnud ja roninud. Vahepeal nutnud, maganud ja naernud. Seigelnud seitse ööd läbi jõleda kõnnumaa, kus luusisid nõidusest hullunud rüütlid, kerjusmungad, trubaduurid ning ükssarvikukütid. Kunagi oli see olnud kena paikkond, kuid needuse all kidunud ning täitunud mürgiste laugaste ja põletavate putkedega. Kaheksa päeva oli ta täitnud oma elu unistust – jõuda siia, sellesse lossi, kus talveaias ootas roos. Talveaeda ei olnud vaja otsida, roos oli endasse mähkinud terve lossi ning eriti haprad varred katsid siin kunagi suvitanud kuninganna magamistoa seinu. Just siin, selles tornikambris, suudles printsess lille, torkas seejärel enesekindlalt roosiokkaga haava oma vasaku käe nimetissõrme, heitis kuninganna voodile ning uinus. Väljas loojus päike. Rüütlid, kerjusmungad, trubaduurid ning ükssarvikukütid lossiümbruse kõnnumaal heitsid maha ning uinusid samuti. Koidikuni jäi peaaegu sada aastat.

Roniroos “New Dawn” on kõrgekasvuline väänlevate võrsetega põõsas. Tumeroheliste läikivate lehtedega põõsa kõrguseks on 2 kuni 5 meetrit. Õied on roosad, täidetud, lõhnavad ning õitsevad kogu hooaja. Sobiv kasvukoht on päikeseline, huumus- ja toitaineterikas, vett hästi läbilaskev pinnas. Eelistab neutraalset või kergelt happelist mulda. Sort “New Dawn” on kuulutatud “maailmaroosiks” – kõige tuntum ja populaarsem roosisort maailmas.  Aretatud USA-s 1930 aastal.

Põõsa, kust pildil kujutatud vars pärit on, sain koos oma praeguse lossiga. Printsessi päritolu jäägu saladuseks.

Negatiiv: Ilford FP+ 6×6 must-valge film. Positiiv: Ilford Multigrade RC paber, säritatud läbi kahe erineva kontrastfiltri. Üks esimesi pilte, mille suurendasin, kui olin lõpuks täitnud oma eluunistuse ning saanud endale päris oma statsionaarse pimiku.