Pildi ja loo autor Urmas Leming.
Idée fixe
Üks idée fixe sai teostatud lõpuks. Selleks tuli rännata 4600km kaugusele La Palma saarele Kanaaridele, mis on kõige lõunapoolse EU osa põhjapoolkeral ning mis kõige tähtsam, seal on jumalikult pime taevas.
Seda pilti nägin netis ca 3 a. tagasi kui astrofotograafiaga tegelema hakkasin.
See on siiani minu arvates üks ägedamaid udukogupilte üldse, mille pildistamine sai minu kinnisideeks.
Ma ei tea, kes selle udukogu nime autor on, aga väga tabav nimi on pandud, inglise keeles on “Fighting Dragons”, maakeelde mugandades nimetan seda “Võitlevateks Draakoniteks”. Kannab ta NGC kataloogi numbrit 6188. All pool pildil paistab haruldane väike udukogu tähisega NGC 6164, mille on tekitanud selle südames särav täht HD 148937, mis on Päikesest 40x suurem massiivne noor täht, mis purskab eemale hiiglaslikke koguseid täheainet, mis pildil paistab lillaka tooniga.
Asub see kõik meist ca 4000 v.a. kaugusel Altari tähtkujus. Ehk teisisõnu vaatame pildil ala, millel valgusel kulub ca 150 a. ühest servast teise jõudmiseks.
Tegelikult oli selle pildistamine paras katsumus. Kuna isegi La Palmal paistab ta ainult max. 13 kraadi kõrgusel, oli mul ainult kasutada 1.5 tundi ühe öö kohta. Kokku sai see pilt tehtud 3 ööga tänu sellele, et foto on tehtud kasutades mono astrokaamerat ning vaid neid spetsiifilisi lainepikkuseid läbi lubavaid filtreid (Baader 3 nm Ha, O ja S) saame me nende gaaside poolt taas kiiratud lainepikkuseid eristada. Tumedate tolmurikaste ribade ja fragmentide vahele jäävad peamiselt vesiku- ja hapnikurikkad alad, mida udukogus “vaid” miljonite aastate eest tekkinud massiivsed ja kuumad O-tüüpi tähed ergastavad ning sunnivad neid erinevates lainepikkustes (ehk värvides) helendama.
Kasutatud tehnika; ASI 294 MM pro jahutusega astrokaamera, Baader (väga) kitsasribafiltrid, ASI motoriseeritud filtriketas, Ioptron CEM 40 monteering jälgimiseks, Stellarmate tarkvara jäädvustamiseks. Järeltöötlus Pixinsight tarkvaraga. Kokku säri 3.5 h ( Ha 1.5, O 1 h ning S 1 h).
