Ühe pildi lugu 238

Pärjatud pilt ja lugu Erik Mandre.

Ühe pildi edulugu konkursil Vuoden Luontokuva 2021

Kuna Soome põhjapoolne metsik loodus on olnud mulle väga südamelähedane ja olen seda nüüdseks pisteliselt külastanud juba üle 10. aasta, siis otsustasin sel korral osaleda Põhjamaade ühel mainekamal ja suurimal fotokonkursil „Vuoden Luontokuva“. Tegemist on Soomes toimuva loodusfotofestivaliga, mida on korraldatud juba 41. korda ja kuhu oodatakse töid Soomes jäädvustatud loodusest. 

2021.a konkursil osales kokku 826 autorit 13 110 tööga. Sellises tugevas konkurentsis pääses finaali 251 tööd 149 autorilt. Ka minule osutus see au jõuda nelja pildiga finaali. Kõik neli pilti olid küll jäädvustatud ühest loomaliigist ehk pruunkarust, kuid oma lähenemiselt, motiivilt olid need küllaltki erinevad. Selles loos keskenduksin ma ühele pildile neist. 

Kuigi enamjaolt ma töötlen oma looduspilte väga tagasihoidlikult, püüdes saavutada tegelikele oludele võimalikult lähedane lõpptulemus, siis vahel ma jäädvustan ka hetki sellistena, et neid hilisemalt jõulisemalt töödelda. Selliste piltidega ei taotle ma enam tõetruud looduspilti, vaid püüan läbi pilditöötluse võimalikult hästi esile tuua mingit konkreetset elementi loodusest, mis võiks köita vaataja tähelepanu ja sellesse süvenemisel luua temas loodusest lähtuvaid emotsioone. Tegemist on pigem sellise kunstilisema ja vabama lähenemisega looduspilti, mis aga eeldab sobiliku algmaterjali olemasolu. Nii sündiski minu töö „Karu piirjooned“, mille algmaterjaliks oli vastu valgust pildistatud märja kasukaga isakaru. Läbi pilditöötluse tõin selles pildis esile suure isakaru kõige jõulisemad kehajooned ning jätsin kõik muu musta pimedusse. Sellise lõpptulemuse esitasin ma konkursile kategooriasse „Vaba ja loominguline“, kuhu ongi oodatud tööd, milledes on tavapärasest enam fototöötlust. Töö pälvis lõppfinaalis žürii kõrget tähelepanu ja saavutas kategoorias „Vaba ja loominguline“ 3. koha.

„Karu piirjooned“
Pildi autor: Erik Mandre

Konkursi teiste võidutöödega saab tutvuda SIIN.