Ühe pildi lugu 202

Pildi ja loo autor Reigo Rannu. VAF 2021 võidutöö.

Võistluse «Viljandi aasta foto 2020» võidutöö autor on Reigo Rannu, kes jäädvustas ainulaadse nurga alt Viljandi rannapaviljoni. Mõte sellisest kaadrist oli piltnikul juba enne foto sündimist peas valmis.

Viljandi fotoklubi korraldatud võistluse võidufoto «Joobuda võid järvest, päiksesärast» on tehtud drooniga, mille fookuses on Viljandi järve rannapaviljon. Reigo Rannu sõnutsi oli tal seda fotot tegema minnes juba kindel visioon. «Et rannas olev sild tundus olevat huvitav maastikumärk ja lisaks on see põneva kujuga, arvasin, et sellest võiks mingisuguse pildi kätte saada,» ütles Rannu.

Tulemus ületas tema ­ootusi. «Kompositsioon töötas hästi, kuldne rannaliiv ja sinakas järvevesi harmoneerusid omavahel ning neid siduvaks elemendiks oli sild. Selles võib näha pistoda, risti,
kriipsujukut või hoopis midagi muud – kuidas kellelgi assotsiatsioonid tekivad,» kõneles ta.

Rannu ütlemist mööda muudab foto omamoodi põnevaks asjaolu, et ehkki see on tehtud avalikus ja käidavas kohas, ei pruugi vaataja seda esmapilgul ära tunda. «Pealkiri on ka kaudne vihje, mis on laenatud laulust «Puhkus Viljandis»,» lisas ta.

Reigo Rannu sai žüriilt tunnustuse teisegi töö eest. Foto «Elava vee allikal» sündis pooljuhuslikult Helme linnuse vallikraavi põhjaosa allika juures. Piltniku sõnul pakub see foto oma mitmekihilisuse tõttu talle rohkem loomingulist rahuldust. «Pärast selle pildi sündi tundsin, kuidas mu hing jäi vait. Kaev on sügav ja salapärane, allikas ehk läte on igavese elu vool. Vaadates alla allikale, peegelduvad vastu taevas ja puud. Samad puud, mis saavad toitu allikast. Vaadates sügavusse, vaatame hoopis kõrgustesse,» kirjeldas Rannu. Ta lisas, et mõlemad tunnustuse pälvinud fotod on tehtud väga käidavates kohtades, kuid sellegipoolest pole ta neid varem näinud niimoodi pildistatuna.

Kuueliikmelise žürii üks liige, Viljandi kunstikooli juhataja Laineli Parrest ütles, et võistluse finaal oli väga tasavägine. «See töö võitis just «Viljandi aasta foto» kontekstis. See avas ennast
pikkamisi ja pakkus hästi palju kõneainet. Küll mõtles keegi, et seal on mingi väike detail puidust, küll peeti seda joonistuseks …» rääkis ta.

Kunstiharidusega Parresti sõnul on foto koloriit ja kompositsioon maalilik ning tekib tugev tervikteos. «Võitis omapära – see foto on nii originaalne. Kellelgi ei tule ette, et oleks näinud seda ranna
detaili sellisest rakursist.»

Kaheksa aastat fotograafiaga tegelnud Rannu sõnutsi on tema kirg metsas käimine ja sealse pildistamine. «Loodusfotograafia on ka adrenaliinirohke tegevus, kui suudad jäädvustada mõne metslooma tema loomulikus keskkonnas.»

Jõudumööda on ta osalenud Viljandi fotoklubi tegemistes ja õppinud sealsetelt parimatelt. «Fotoklubis on meil omavaheline nali, et seal on ainult kaks ametlikku liiget, sest sinna pääsevad vaid parimad, ja ülejäänutel on katseaeg. Eks nüüd paista, kas pärast võidutööd sai minu seitsmeaastane katseaeg lõpuks läbi või siiski veel mitte.»