Ühe pildi lugu 193

Pildi ja loo autor Martin Murusalu.

Tallinn 2020

Pilt sündis see suvi Tallinnas, oli ilus kuid karge varahommik, viisin oma auto hooldusesse ja kõndisin tagasi koju. Kaamera on mul alati kaasas, kuna minu lemmik tegevuseks on ainulaatsete ja mitte korduvate juhtumite jäädvustamine läbi oma kaamerasilma. Nimelt olen ma tänavafotograaf.

Tänaval ma juba alateadlikult otsin eriskummalisi ja teistest erinevaid indiviide. Algusaegadel olin ma üsna konservatiivne ning tagasihoidlik. Kogemuse ja julguse kasvades olen leidnud enda jaoks oma keele. Minu jaoks hea pilt peab olema parajalt ühiskonnakriitiline, kihiline, terav ning võibolla ka veidi nalja tegev.

Sõle ja Paldiski maantee ristmiku lähedal asuvas bussipeatuses silmasin ma enda jaoks huvitavat inimest ning sammudes sinna poole valisin juba samal ajal õige säri, ava ning kaugusvahemiku.
Kõndisin temast mööda, kükitasin kiirelt ning tegin pildi. Tänavafotograaf peab jääma anonüümseks oma ajastu jäädvustajaks, seetõttu üldiselt ei astu ma oma subjektidega vestlusesse, välja arvatud juhul kui mind kõnetatakse. Mõni silmapilk hiljem oli see jäädvustatud kaader kadunud, tuli troll ning härra läks sinna peale. Sel hetkel ei teadnud, kas pilt üldse välja tuli. Kuid see ongi tänavafotograafia ja filmi võlu.

Antud pilt tekitas ühes grupis väga pika diskusiooni, kuid mina jään endale kindlaks, et iga inimene näeb piltides seda lugu, mida ta tahab näha. Mina nägin ägedat kompositsiooni ja üldisest massist eristuvat inimest.