Ühe pildi lugu 156

Pildi ja loo autor Janek Mõisavald.

Head ideed tulevad õhtul ehk kuidas lihtsate vahenditega teha pilkupüüdev foto.

Klaasesemete ning kõrgläikega pindade pildistamine on paras väljakutse. Esmalt peab olema juba ettekujutus sellest, et millise lõpptulemuse poole püüdled. Seejärel tuleb hakata mõtlema, kuidas oma peas tekkinud ideed teostada.

Tehes järjekordset ringkäiku marsuudil diivan, köök, külmkapp ning diivan jäi silma seesama klaas köögi riiulil. Ta oli mind juba mitmeid kordi kiusanud ning pakkunud pildistamisobjektiks, kuid varasemalt ei tekkinud mul kandvat ideed. Nüüd aga oli see olemas. Tahtsin valgusega mängides luua mustal taustal kontuuri klaasi topeltseintest.

Fotostuudio? Selleks sai mul köök. Köögi lauast sai pildistamisalus, millele asetasin musta värvi pleksiklaasi. Klaasi valgustamiseks kasutasin kahte kontori ripplagedes kasutatavat LED paneeli(4000K, 3600lm). Üks neist paneelidest läks vertikaalselt klaasi taha, mille keskele kleepisin vertikaalselt ca 400mm laiuse musta värvi paberi. LED paneeli paberiga katmata osa hakkabki välja joonistama klaasi kontuuri. Natuke mängimist klaasi kaugusega LED paneelist ning valgustatud kontuur ongi paigas.
Nüüd aga on järgmine ülesanne – kuidas eemaldada soovimatud peegeldused klaasi pinnalt? Seesama valgus peegeldub tagasi kõikidelt heledatelt pindadelt(lagi, seinad ja seesama külmkapp, mida õhtul kontrollimas käisin) ning tekitab klaasile soovimatud valguspeegeldused. Selle vältimiseks kasutasin ühte paraja suurusega pappkarpi, mida sai kääridega modifitseeritud. Ühes otsas ava objektiivi jaoks ning pappkarbi tagumine külg sai eemaldatud klaasi valgustamiseks. Kui kõik see valmis seatud, siis statiiv, kaamera ning paar proovivõtet. Peale seda aga tuleb teha põhjalik puhastus tolmust, sest läikivatel pindadel on iga väiksemgi tolmukübe näha. Pleksiklaas puhtaks pühkida ning klaas läikima lüüa. Pildista, hinda tulemust suurel ekraanil ning ongi kõik.

Ah jaa, aga kus tuleb mängu teine LED paneel ning vaarikas? Alguses pidi õhtu staariks olema selline krimpsus granadill(passion). Granadilli tume pind vajas lisavalgust ning selleks sai pappkarbi peale(klaasi kohale) lõigatud eraldi ava. Pappkarbi peale teine LED paneel ning valgus saigi paika. Vajutad päästikut ja hindad tulemust arvuti suurelt ekraanilt. Tehniliselt on kõik ilus ja paigas, aga justkui midagi jääb puudu. Miski, mis kutsuks seda fotot vaatama. Asendad granadilli sügavkülmast võetud vaarikaga ning ongi olemas! Kaader, mida võib juba ka teistele ilma häbenemata näidata.

Foto lõppviimistluseks kulub aega, sest valdavalt tuli tegeleda tolmukübemete eemaldamisega. Natuke kadreerimist, heeblite liigutamist vasakule-paremale ning foto oligi valmis.

Aitäh Meelis Heli foto äramärkimise eest!