Ühe pildi lugu 147

Pildi ja loo autor Janek Lass.

Pildil on näha siis tavalise toakärbse silm, suurendus 18x. Pildistamisel on abiks mikroskoop ja 10x suurendusega objektiiv.
Kui nüüd mikroskoobiga pildistamisest rääkida, siis on see üks üsna keeruline ja aega nõudev tegevus. Mis teeb selle keeruliseks? On kaks asja mis selle keeruliseks teevad, nendeks on valgus ja teravussügavus. Ma usun, et kõik teavad, et mikroskoobid ise pakuvad sulle alt valgustamise võimalust. Selline valgustamine on mõeldud väga õhukeste objektide vaatlemiseks, sa valgustad n.ö. läbi, aga kahjuks kärbse puhul see ei toimi, kärbsest ei tule see valgus läbi, võibblla mõnest üksikust kohast, millest ei piisa sellise pildi tegemiseks. Siin on vaja valgustada pealt. Kuna pildistatava ja objektiivi vahel on ülimalt vähe ruumi siis on üsna keeruline saada sinna piisavalt valgust. Minul tuli siin appi üks vana ringvälk, mis mul vedeles. Kes on näinud ringvälku , see peaks teadma, et see on üks plastik kobakas, mis keeratakse tavaliselt objektiivi otsa. See kobakas terves tükis on muidugi liiga suur, et mikroskoobi alla mahtuda, aga ma tegin selle väiksemaks. Väiksemaks sai selle üsna lihtsalt, nimelt tuli lihtsalt korpus ümber ära võtta. Nii mahtus see mikroskoobi alla. Ringi sisse läks siis kärbes ja nii oligi valguse probleem lahendatud.
Nüüd siis teine probleem, milleks on teravussügavus. Mikroskoopide puhul puudub võimalus keerata objektiivi ava kinnisemaks ja seeläbi teravussügavust suurendada. Mikroskoopide objektiividel on kindel ava, mis annab üsna väikese terava ala.
Näide:

Nagu pildilt näha, siis pole põhimõtteliselt võimalik isegi aru saada, mis on pildil. Mida siis teha? Siin tuleb appi selline tehnika nagu fookuskuhi(focus stack). Ma usun, et enamus fotohuvilisi teavad, mis loom see fookuskuhi on ja ma ei hakka sellest lähemalt rääkima. Võibolla lühidalt. See on tehnika, kus tehakse palju erinevaid pilte, kus igal pildil asub terav ala erinevas kohas ja hiljem pannakse kogu see kupatus arvutis kokku.

Video on siin.

Videos on näha, kuidas terav ala muutub, iga muutus, mis te seal näete tähendab eraldi kaadrit. Antud pilt koosneb 226 kaadrist.