Ühe pildi lugu 126

Pildi ja loo autor Meelis Koks.

“Äikesetorm”

Äike on mind kogu aeg paelunud. Kui paljud inimesed lähevad äikese eest pigem varju, siis mulle just meeldib minna välja ja seda vaatepilti nautida. Äikese pildistamine on paras katsumus. Raskem on seda teha päeval kuna säriajad jäävad suhteliselt lühikeseks, aga kui pimedamaks läheb siis võimalus äike pildile saada on tunduvalt suurem. Kuna mul vastavad triggerid puuduvad, siis tuleb panna kaameral sätted paika ja panna ta järjest pildistama ning jääda lootma, et ehk välgunool jääb kaadrisse. Tihtipeale kui silmaga näed, et välk lööb sinu valitud kaadrisse, siis hiljem pilte üle vaadates selgub, et välgutamine on toimunud kahe kaadri vahel ja seda pildile püüda ei õnnestunud. Nii on jäänud pildile püüdmata näiteks selline kaader, kus välgunool läbib vikerkaare.

Äikese pildistamise juures tuleb arvestada muidugi sellega, et päris tormi keskel ei maksa õues olla, välgunool võib tabada kuhu iganes ja see võib olla päris ohtlik. Samuti peab olema kaamerale mingi vihmakate, sest tavaliselt äike ja vihm käivad tavaliselt käsikäes.

Antud foto on tehtud juuni keskpaiku, kus ilmateade lubas tugevat äikesetormi mitmel päeval. Öösel kell kolm äratas mind poeg üles äikesetormi peale ja sealt sai alguse 24h kestev äikesejahtimine. Sõitsin siis küll tormis ja tormile järgi, kaamera ja objektiiv said mitmel korral ikka päris korralikult märjaks olenemata sellest, et olin nad kilekotti mähkinud. Et välku pildile saada tuli teha tuhandeid kaadreid. Paljud pildid olid rikutud seetõttu et objektiivile sadas liiga palju vihma peale ja veepiisad esiläätsel rikkusid kogu pildi. Muidugi sain ka korralikke kaadreid, milledest mõned esitasin ka Märjamaa valla fotopäevad 2019 fotovõistlusele. Minu suureks üllatuseks võitis antud pilt „Äikesetorm“ antud võistlusel esikoha.

Äikesetorm Mõisamaa – Meelis Koks