Rääkimata lugu 44

Madis Rohtmets – Kodukandi mõisad

Esimene mõis millest juttu, on Huuksi mõis.

 Ise veetsin oma elu esimesed 22 aastat just Huuksi külas ja käisime pidevalt sõpradega mõisapargis mängimas. Kuna Huuksi mõis hävitati suures osas teise maailmasõja ajal, siis mina olen seda ainult varemetes näinud. Kusagil 2005 aasta paiku avastasime, et mõisa all on ka meile avastamata tunnelid ja ruumid, muidugi oli see põnev avastamine ja õnneks oli ka korra kaasas isa fotokas, millega tegin mõned klõpsud. Nendes käikudes käisime mitmeid kordi ja iga korraga oli ühe enam sisse kukkunud. Praegu elan kõrval külas ja satun üsna tihti Huuksi, vahest ikka näen neid varemeid mis loodus on üle võtnud.

Teine mõis on Väike-Kareda mõis.

Väike-Kareda on Huuksi naaberküla ja praeguse elukoha Sõrandu naaberküla. Mõisa avastasin enda jaoks kui sain sealsete inimestega sõpradeks. Küla asub minu kodukohast mõned kilomeetrid eemalt ja sinna oli tore jalgrattaga sõita et sõpradega ringi kolada. Kui esimest korda mõisas käisin, siis oli veel katus peal ja hoone ühes tükis, nüüdseks aga järgi ainult seinad. Minu endine töökaaslane rääkis lugusid kui ta 70ndatel käis seal mõisas kino näitamas ning pidudel.

Muidugi ei ole kõik mõisad minu kodukoha ümbruses lagunenud. Väga hästi on säilinud Koigi mõis, mis on kasutusel koolimajana ja kus õppisin ma isegi, ning õppisid ka minu vanemad.