Ühe pildi lugu 68

Pildi ja loo autor Maris Tomba.

Foto on tehtud arhitektuurifoto konkursi tööna. Üldiselt ma ühestki konkursist osa ei võta, kuna minus puudub sportlik soov ja huvi võistelda. Siiski, kuna meil korraldatakse taolisi, spetsiifilise suunitlusega konkursse vähe, siis seetõttu otsus osaleda sündiski. Fotod, mis ma esitasin ei osutunud kuidagi äramärgituks.

Üldiselt ma ei armasta liigset teksti, mis maalide, fotode või mingi muu kunstivormi juurde sageli kirjutatakse. Minu jaoks tundub tekst, mis visuaalse kunsti kõrvale, ette või taha „kleebitakse“, kui vabandus ja eneseõigustus. Eelistan siiski teose enda mõju – kas kõnetab vaatajat või mitte; kas tekitab mõtteid, assotsiatsioone ning sisemist dialoogi, või jätab külmaks. Nii ei kirjutanud ma mingit suurt ja sügavat lugu ka konkursi tarvis.

Otsisin teemat, millega konkureerida ja mida esitada, hirmus kaua. Isiklike töödega ongi minu meelest palju keerulisem. Sel ajal, kui tegelen isiklike teemadega ja kunstilise eneseväljendusega on süütenöör üsna lühike. Elan kõike päris pikalt üle ja läbi. Mõtlen teemadele sügavuti ja juurdlen, kahtlen, olen sel otsingulisel ajal kergesti ärrituv ja üsna viletsas meeleolus. Aga ju siis selline ongi minu kunsti sünd.

Antud foto, nimega „Lõimumine“ on kantud väga sügavalt poliitilistest võitlustest ja eestlaseks olemisest, usust, lootusest ja lootusetusest. Kuna eestlased on maailma ühed ateistlikumaks rahvaks nimetud kildkond, käib mingi varjatud ja sageli ka äärmiselt jultunud võtetega võitlus usu üle meil siiski päevast-päeva. On see usk konkreetselt kiriklik või usk iseendasse, poliitilisse organisatsiooni või mõnda puuslikku… See on teema, mis tekitab diskussioone ja vallandab konflikte.

Minu meelest on Lasnamägi väga huvitav piirkond. Lasnamäest on loodud kuvand kui vastand ülejäänud Tallinnale ja riigile: võitlustanner, identiteediküsimus ja poliitiliste mängude pärusmaa. Kusjuures, mind paneb see kõik pigem mõtlema, et kas see pole mitte lihtsalt mingi tehislik ja pikaajalise eesmärgiga tobe mäng, millega püütakse rahvast manipuleerida: hea, halb; eestlane, venelane; usk, uskmatus; lipp, loosung; võim, võimuiha; rikkus, vaesus, jne.

Kasutades topeltsärituse võtet käisin antud foto saamiseks maha päris mitmeid kilomeetreid. Kuna esimesel päeval ei saanud ma siiski soovitud tulemust, võtsin sama teekonna ette ka järgmisel. Kuigi nii Tondiraba jäähall kui Jumalaema Kiirestikuulja ikooni kirik asuvad teineteisele peaaegu vastastikku, tuli hea kaadripaigutuse tarvis muudkui jalutada. Lisaks avastasin, et lipp, mis jäähalli ees lehvis oli narmastes ja mitte esinduslikus välimuses.

Foto tähendusele ja märkidele võiks vaataja siit siiski ise edasi mõelda.

Lõimumine – Maris Tomba, www.maristomba.com