Ühe pildi lugu 270

Pildi ja loo autor Tarmo Rätsep.

“Talvepäev Lauluväljakul”

See on üks pilt näituse seeriast  “Taasleitud. Tänavafotograafia broomõli tehnikas”.

Broomõlitehnika on analoogfotograafia protsess, mis oli eriti populaarne 1920. aastatel. See oli periood, kus fotograafide jaoks oli ammendumas foto, kui detailne ja täpne reproduktsioon, ning hakati viljelema impressionistlikumat stiili, et sarnaneda rohkem maalikunstile.

Broomõlitehnika lühikirjeldus võiks olla järgmine. Pimikus valmistatakse mustvalge analoogprotsessi käigus fotopaberile hõbeželatiinfoto. See pleegitatakse vastavas lahuses, ning tulemuseks on reljeefne ja silmale peaaegu nähtamatu kujutis. Selle kujutisega paberile kantakse pintsli abil õlivärv. Värv kinnitub paberile vastavalt varem olnud kujutisele, kuid selle tegevuse käigus saab kanda värvi soovitud aladele kas rohkem või vähem ja seeläbi tekib uus kujutis, mis sarnaneb juba rohkem kas maalile või graafikale.

Tee broomõlitehnika juurde leidsin 2018. aastal Ove Maidla korraldatud broomõli töötoas. Seal sain selle protsessiga esimest korda tuttavaks ja omandasin vajalikud põhiteadmised.

Protsess on tehniliselt keeruline ja aeganõudev, aga tulemuseks on unikaalne pilt. Kahte täpselt samasugust pole võimalik teha.

Minu töid saab praegu näha Tallinnas Jaani seegi galeriis näitusel “Eesti ja Soome Analoogfotograafia Täna”. Näitus on avatud kuni 4. septembrini 2022.