Pilt ja lugu Taavi Niittee.
Maikuu eelviimasel reedel olime Tõrva Astronoomiaklubiga korraldamas Tõrva Veskijärve äärsel puhkealal avalikku kuuvaatlust, kus kõigil huvilistel avanes võimalus oma silmaga läbi teleskoopi seda kohati enesestmõistevaks peetavat taevakeha uurida. Sotsiaalmeedias levitatud üleskutse peale kogunes Kuud vaatama kümneid noori ja vanu astronoomiahuvilisi. Peale pikalt kestnud piiranguid oli see esimene taoline vaatlus, kuid kindlasti mitte selle suve viimane.
Kuna teleskoope oli meil seekord üles seatud kaks, siis õhtu edenedes ja taeva pimenedes otsustasin neist ühte kasutada kiireks ülesvõtteks Kuust. Meie ilmadega ei tea ju kunagi ette, millal selleks järgmine võimalus avaneb. 8 tollist teleskoopi sisuliselt kaamera objektiivina kasutades säras Kuu selles nii heledasti, et kaamera tundlikkuse võis südamerahuga väikeseks keerata. Isegi ISO 200 kasutades tuli säriajaks vaid 1/400 sekundit. See on sadu kordi kiirem kui silmapilgutus. Astrofotograafias on sellised seaded tavaliselt ennekuulmatud, kuid selline see meie suur ja hele Kuu juba kord on.
Ka foto töötlemine oli seekord suhteliselt kiire ja lihtne. Sai vaid timmitud kontrasti, kurve ja värve, toomaks välja Kuu “merede” tumedust ja selle osadest värskematest kraatritest välja paiskunud heledaid kiiresüsteeme. Silmale eriti nauditavaks pean meie kaaslase lõunapoolust (all), mis on miljardite aastate eest tihedalt asteroidide poolt ära augustatud. Kohati sadu kilomeeterid laiade kraatrite ja nende kilomeetreid kõrgete vallide peal mängib valgus ja pimedus sõna otseses mõttes ebamaist mängu. Vastupidiselt levinud arvamusele ongi Kuud kõige huvitavam vaadelda ja pildistada siis, kui see on Päikese poolt ainult osaliselt valgustatud. Sest siis joonistuvad Kuu terminaatoril välja pinnavormid, mis täiskuu ajal nähtamatuks jäävad.
Foto on tehtud kaameraga Nikon D5600, optikaks Newton-tüüpi peegelteleskoop Bresser Messier 203/1200mm, monteeringuks Skywatcher EQ6R-PRO, töötluseks Photoshop. Tõrva Astronoomiaklubi tegemistel ja kirjatükkidel saab silma peal hoida läbi meie samanimelise Facebooki lehekülje või aadressil: https://www.astromaania.ee/
Taavi Niittee, Tõrva Astronoomiaklubi liige