Ühe pildi lugu 171

Piltide ja loo autor Martin Vällik.

1/30 s, ISO 6400, Canon EOS M6, f=700 mm, f/7; 4. juuli 2020 kell 3.01, Martin Vällik

Teekond selle pildini algas 2013. aastal, mil meediakära niinimetatud superkuu ümber ületas mõistlikuse piiri, kuid astronoomiahuvilisena liikusin siiski mööda Tallinna linna ringi ja püüdsin tabada erinevaid vaateid Kuule. Endalegi ootamatult leidsin end Meriväljalt, kus avaneb klassikaline “kilukarbivaade” Tallinna vanalinnale üle Tallinna lahe ja mu teadvusesse jõudis tõsiasi, et täiskuu ei tõuse suvel kuigi kõrgele ning kui hästi läheb, siis on võimalik vanalinna torne ja loojuvat täiskuud ühisele pildile saada.

1/200 s, ISO 800, Canon EOS 700D, f=700 mm, f/7; 23. juuni 2013 kell 4.07, Martin Vällik

Tulemus oli intrigeeriv ja lootustandev, kuid nägin, et parandamise võimalusi oli mitmeid. Kõigepealt ajastus – ei ole mõtet tervet ööd rannas oodata, kuna hakkab jahe ja tüdimus tuleb kimbutama; lisaks läks objektiiv uduseks. Sain ilmekalt aru, et vähemalt hämarates oludes pildistamisel ei saa lootma jääda jpg-le, vaid tuleb pildistada raw-s. Ometigi kogus see pilt hulga poolehoidjaid ja tekitas veidi elevust, mis motiveeris mind nähtust lähemalt uurima ja põhimõtteid paika sättima. Nimetasin selle Tallinna Kuufestivaliks ja see toimub suvisele pööripäevale kõige lähemal täiskuu loojumisel, kuna just siis on Kuu loojumisnurk soodne üle lahe koos vanalinnaga pildistamiseks.

2014 aastaks olin paremini ette valmistunud, ilm oli soodne ja aeg Kuu loojumise ja Päikese tõusmise vahel igati paras, et esiplaan sai piisavalt valgust, kuid taevas oli veel piisavalt tume, et Kuu kontrast ei kannatanud.

1/4 s, ISO 400, Canon EOS 700D, f=700 mm, f/7; 11. juuli 2014 kell 3.24, Martin Vällik

Vahepealsed aastad tõid eri valgusolude ja nurkadega pilte; kaasa lõid ka teised fotohuvilised. Iga kord on midagi teisiti ja alati pole ka kindel, kas ilm üldse võimaldab pilti saada. Selline ilmast tulenev kahtlus oli väga suur just 2020. aastal, kui pilvisus kattis taeva ja lootus näis kustuvat, aga nagu iga kuupildistaja teab, kaob igasugune võimalus alles siis, kui ta kindlalt horisondi taha on loojunud ning selleni oli veel aega piisavalt. Ja justkui võluväel avaneski pilvepragu, millest Kuu läbi lipsas ja seekord hoopis Tallinna uuslinna tornide vahel demonstratiivset loojangut toimetas.