Ühe pildi lugu 114

Pildi ja loo autor Tarmo Rätsep.

Gondlid

Viimastel aastatel olen enda jaoks avastanud pinhole fotograafia maailma. Ei oskagi täpselt öelda miks, aga ilmselt tekkis ühel hetkel väike tüdimus digipeegliga klõpsimisest.

Kõigepealt jõudsin solargraafia juurde, sest ülipikkade säriaegadega pildistamine tundus väga põnev ja omapärane. Sealt edasi otsustasin proovida läbi nõelaaugu ka filmile pildistamist. Säriajad jäävad siingi minutite pikkuseks ja see annab võimaluse luua huvitavaid unenäolisi maastikke, kus miski pole tegelikult päris terav.

Pinhole kaameraid on võimalik ehitada väga erineva konstruktsiooniga, mis annab kujutise jäädvustamiseks ja trikitamiseks palju erinevaid võimalusi. Mina olen seniajani kasutanud Internetist ostetud kaameraid.

See pilt Veneetsia gondlitest on tehtud panoraamkaameraga, mille kaadri mõõt on 6 x 12 cm. Film ei ole kaameras tasapinnaliselt vaid kaardus. Kaameral on 2 laserpuuritud auku, mis asuvad vastavalt kaadri ülemisel ja alumisel kolmandikul. See annab võimaluse valida, kas jäädvustada rohkem taevast või maad ilma, et peaks horisondi kaardu keerama.