Ühe pildi lugu 1

Pildi ja loo autor Eero Luuk

Ega talv taeva jää….

…ja nii ka seekord. Tänu sellele on ka makrohuvilistel jälle võimalus helbeid taga ajada.

Kuna pole olemas kahte ideaalselt ühesugust helvest, ei pea Te muretsema selle üle, et äkki kellelgi kuskil on juba samasugusest pilt.

Lumehelveste ja kristallide jäädvustamiseks on välja mõeldud mitmeid kalleid ja ülikalleid aparatuure, aga saab ka lihtsamalt. Eks kõik ju sõltub võimalustest ja eesmärgist.

 Kõigil ei ole ühesugust fotovarustust ning ka lahendusi on erinevaid. Palju sõltub omakorda ka hetkeoludest Seepärast kirjeldan siinkohal vaid seda komplekti, mida kasutasin juuresoleva pildi saamiseks.

 Peegelkaamera

60mm fookuskaugusega makroobjektiiv

Komplekt vaherõngaid, kokku 68mm

Statiiv

Distantspäästik

akvarellipintsel

 Nagu näete, ei midagi erilist. Kindlasti on võimalik makrovõtteid teha ka uude kaameratega, kuid peegelkaameral on omad eelised eelkõige teravustamise kohapealt. Enamikel digikaameratel on võimalik kasutada veel reaalaja vaadet kaamera enda LCD monitoril, mis omakorda hõlbustab oluliselt.

Pildil oleva helbe läbimõõt oli vähem, kui 3 mm. Mina kasutan nii väikeste asjade pildistamisel ainult käsitsi teravustamist, sest aparaat ei pruugi sellega toime tulla. Säriaja võib lasta kaameral arvutada, kuid antud juhul määrasin katse-eksituslikul meetodil manuaalselt. See pilt on tehtud loomulikus valguses ja f8 peale sätitud avaarvu ning vaherõngaste tõttu sai säriaeg mitu sekundit. Sellisel puhul on oluline on ka vältida vähimaidki värinaid terava kujutise saamiseks. Võimalusel kasutage peegli eellukustamist ja kindlasti distantspäästikut või viivega võtet.

Sättisin statiivi paika ja nihutasin kaamera kohale, vältides igasugust lehvitamist, et helbekesest mitte minema pühkida.

Kellel on soovi ja võimalust kasutada makrovälku, siis eksperimenteerige. See seab jälle omad tingimused ja see oleks juba teine teema.

Küsite veel…milleks pintsel? Pühkisin sellega ettevaatlikult üleliigsed helbed ära, mis muidu oleks ka kaadrisse jäänud. Tänu sellele jäi arvutis korrigeerida peamiselt veidi kadreeringut ja teha mõningad värvi nind kontrasti parandused.

 

Lõpetuseks…

Soovin Teile palju lund, sooje riideid, laetud akusid ja koormaga kannatlikkust.