Rääkimata lugu 34

Fotoseeria „Anna meile rahu“

Esimest korda läheb Eesti Filharmoonia Kammerkoor esinema Narva Issanda Ülestõusmise peakirikusse. Võib öelda, et 7. mail 2022 tehakse ajalugu, sest esmakordselt avab õigeusu kirik oma uksed publikule avalikuks kontserdiks. Korraldajaks on Tallinn Music Week, kes sel aastal avaldab oma meelsust ja arvamust ka piirilinnas, kolides festivali osaliselt Narva.

Saabudes esinemispaika esinejad kohanevad ümbrusega ning häälestuvad uusbütsantsi stiilis ehitatud kirikus, mis rajati 19. sajandi lõpus eelkõige Kreenholmi Manufaktuuri õigeusklikele töölistele. Omanäolises ja Eestis erandlikus sakraalhoones köidab kõigepealt tähelepanu muljetavaldav pühapiltidega ikonostaas. Pilgu tõmbab aga üles võimas tsentraalne kuppel, mis aitab kaasa kirikus tekkivale resonantsile, pannes helid selles ruumis eriliselt kirkalt helisema. Kirikusse on juba toodud sadu valgeid toole. Üks koguduse liige uurib meie käest, et kelle jaoks kõik need toolid, siia ei tule ju kedagi …

Esimesed kontserdikülastajad hakkavad saabuma ning neist moodustub ootamatult pikk rivi. Valged toolid ja kirik täituvad kiiresti, varsti ei ole liikumisruumi, pildistamisvõimalusest rääkimata.

Dirigent Tõnu Kaljuste tõstab auftaktiks käed ja kõlab avalugu – Arvo Pärdi „Da pacem Domine“ ehk tõlkes „Anna meile rahu“. Universaalne rahupalve kõiksuse poole on teele lähetatud.

Anneli Ivaste

PS! Mõned pildid seeriast „Anna meile rahu“ on üleval ka 29.11-4.12 Viljandi Pärimusmuusika Aidas näitusel „Hääleruumid“.