“Minimalism”

23. aprill – 28. mai Uku Keskus
29. mai – 25. september maavalitsuse hoone II korrus
29. september – 31. oktoober Suure-Jaani kultuurimaja
07. veebruar – 06. märts TÜ Physicumi galeriis, W. Ostwaldi 1, Tartu

2016 suve lõpus sai fotoringi liikmetele seatud ülesanne kevadiseks väljapanekuks – selgitada enestele iseseisvalt minimalismi põhitõed ja leida oma töödes lahendused kasutades fotograafilisi vahendeid (fotoaparaat, valgus). Süvenedes teemasse leiab vast iga ringi liige, et minimalism pakub vaheldust käesoleva aja värvikirevas maailmas.

Mis on minimalism? Wikipeedia ütleb: Minimalism on stiil, vool ja suund kunstis, kirjanduses, muusikas ja arhitektuuris, mille iseloomulikuks tunnuseks on võimalikult vähene kaunistuste, ilustuste ja detailide kasutamine ning keskendumine ainult hädavajalikule. Samas tahaks lisada klassikalistele kunstidele veel disaini ja visuaalse kunsti, aga ka elustiili.

Mis on minimalism fotograafias? Eelkõige iseloomustab seda väljend “less is more”, vähene detailide ja ilustuste kasutamine, oluline tugev kompositsioon, joonte kasutamine, mustrid, geomeetrilised vormid, negatiivne ruum, kontrastsed värvid, kontrastsed ideed.

Loodame, et valmiv väljapanek suudab, ringi liikmetele aga ka väljapaneku vaatajatele, mingilgi määral näidata, õpetada, et lihtsuses peitub võlu, ilu. Kaheksa fotoringi liikme esitatud töödest tegi valiku Viljandi Kunstikooli fotograafia õpetaja Jaanus Siim ja valikusse jõudsid Kaisa Kass, Kaja Tammesalu, Õie Pak, Mirko Miilits, Raul Kukk, Madis-Siim Kull, Rait Killar ja Meelis Heli oma fotodega

Fotoseina tegevust toetavad Viljandi linn, Eesti Kultuurkapital, ostakatel.ee ja Suure-Jaani vald